بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان

به  دلایل مختلفی دندان با بد رنگی های مختلفی روبه رو می شود .این بدرنگی های دندانی باعث می شود فرد از ظاهر خود احساس رضایت کافی  نداشته باشد.دندان تاثیر مستقیمی بر روی زیبایی افراد  داشته و با از بین بردن بدرنگی ها فرد اعتماد به نفس بیشتری را کسب می کند.روش های نوینی برای از بین بردن بدرنگی های دندانی و سفید کردن دندان ابداع شده است که توسط متخصصان دندانپزشکی زیبایی صورت می گیرد.یکی از روش های سفید کردن دندان بلیچینگ است.در این روش دندان ها برای مدت زیادی به رنگ سفید باقی می ماند.برای اینکه با روش بلیچینگ ، ماندگاری  و تاثیر گذاری آن بر روی دندان آشنایی پیدا کنید بهتر است مطالب زیر را مطالعه کنید تا بتوانید برای انجام بلیچینگ تصمیم گیری کنید.همچنین دکتر مهری قاسمی با بیش از چندین سال سابقه در زمینه دندان پزشکی زیبایی می تواند شما را در این یاری کند.

دلایل بد رنگی های دندانی

دندان ها به صورت خارجی و داخلی تغییر رنگ داده و کدر می شوند .از دلایل بدرنگی های دندانی می توان به موارد زیر اشاره کرد.
بالا رفتن سن: سلامتی دندان ها با سن افراد رابطه مستقیمی دارد با افزایش سن دندان ها فرسایش پیدا کرده و تیرگی های دندانی انباشته می شوند.معمولا بعد از بیست سالگی تغییر رنگ دندان آغاز می شود و به زردی تمایل پیدا می کنندو در سنین بالاتر بدرنگی های دندانی بیشتر شده و به رنگ قهوه ایی تبدیل می شود
رنگ اولیه دندان: در برخی از افراد به صورت ژنتیکی دارای دندان های تیره رنگ هستند .
مصرف داروها و مواد شیمیایی :افراد گاهی اوقات برای درمان بیماری های دیگر داروهایی مصرف می کنند که ممکن است در دراز مدت تاثیراتی را بروی دندان بگذارند و باعث بدرنگی های دندانی شوند.
عادات غذایی: مصرف زیاد برخی از مواد ذایی می تواند منجر به تیرگی دندان ها شود.مصرف نوشیدنی های مانند چای و قهوه و همچنین خوراکی های یا رنگدانه بالا ،می تواند روی مینای دندان تاثیر بگذارد.
کشیدن سیگار:با مصرف سیگار نیکوتین وارد دهان شده و به سرعت بر روی ساختار دندان تاثیر می گذارد و رنگ داخلی دندان را تغییر می دهد.
عدم رعایت بهداشت دهان و دندان :در صورتی که افراد بعد از مصرف مواد غذایی مسواک نزنندو از نخ دندان استفاده نکنند مواد غذایی بر روی سطح دندان ها باقی می ماند و علاوه بر اینکه باعث تغییر رنگ دندان می شوند با گذشت زمان دندان ها با پوسیدگی مواجه می شوند.

بلیچینگ چیست؟

به سفید کردن دندان با استفاده از مواد شیمیایی و لیزر که برای دندان مضر هم نیستند بلیچینگ می گویند.این روش نوین و موثر با بهره گیری از نورپلاسما در مدت زمان کم در یک یا دو جلسه می تواند رنگ دندان ها را برای چندین درجه سفید کند.

انواع بلیچینگ

بلیچینگ را می توان به دو روش انجام داد که تفاوت آنها در تعداد دفعات و همچنین مواد شیمیایی با غلظت مختلف است.روش های بلیچینگ شامل بلیچینگ در خانه و بلیچینگ در مطب می باشد.در ابتدا شما باید به متخصص دندان پزشک مراجعه کنید و پس از معاینه های انجام شده متخصص می تواند شما را برای انتخاب یکی از این دو روش بنا برنوع دندان شما راهنمایی کند.

بلیچینگ-دندان

بلیچینگ در خانه

در این روش متخصص از دندان قالب گیری انجام می دهد و پس از آن از روی قالب ها برای شما تری بلیچینگ ساخته می شود.این وسیله به شکل دندان های شفاف بوده و با استفاده از آن مواد بلیچینگ درون آن ریخته شده و تری برروی دندان ها  قرار می گیرد.برای اینکه بتوانید بلیچینگ خانگی را به نحو صحیح انجام دهید به نکات زیر توجه داشته و آنها را رعایت کنید.

ماده های بلیچینگ به شکل سرنگ های قابل تزریق به شما داده می شود و بعد از اینکه مواد درون تری تزریق شد، بهتر است مقداری پیستون آن را به سمت عقب ببرید تا مواد بر اثر فشار به بیرون نریزد.بهتر است مواد در خارجی ترین قسمت تری در حفره های مربوط به دندان قرار بگیرد.
تری را در دندان گذاشته و  مقداری آن را فشار بدهید تا بهتر فیکس شده و مواد به صورت پراکنده بر روی دندان پخش شود.
در نهایت تری را با آب سرد شست و شو داده و در ظرف های مخصوص نگه دارید.

بلیچینگ در مطب

در ابتدا دندان ها تمیز شده و ژل های مخصوص بلیچینگ بر روی دندان ها پراکنده می شوند.این مواد باعث محافظت از دندان ها شده و همچنین عامل سفید شدن دندان ها هستند.سپس بر روی دندان ها نور لیزر تابیده می شود .اشعه های تابیده شده بر روی دندان ها باعث می شود سرعت تاثیر گذاری ژل ها بر روی دندان ها افزایش پیدا کند و به همین دلیل افراد با بلیچینگ در مطب سریع تر به نتیجه نهایی خود خواهند رسید.

مزایای بلیچینگ

این روش دارای امنیت بالا و بی خطر است.
در یک دوره درمانی ، دندان های بیمار به حداکثر مقدار روشنی خواهد رسید.
بلیچینگ عوارضی نداشته و بیمار با حساسیت های دندانی مواجه نخواهد شد.
بلیچینگ با درد همراه نیست و بیمار در طول درمان دردی را احساس نمی کند.
پس از بلیچینگ افراد دارای لبخندی جذابتر می شوند و اعتماد به نفس بیشتری کسب خواهند کرد.

مراقبت های بعد از بلیچینگ

بهتر است تا یک هفته بعد از بلیچینگ مواد غذایی که دارای رنگ دانه هستند از برنامه غذایی حذف شوند.
چای، قهوه و نوشابه های رنگی  را کمتر مصرف کنید زیرا باعث می شود ماندگاری بلیچینگ کمتر شود.به طور کلی بدانید سفیدی دندان ها به شکل دائمی نبوده و هرچقدر مراقبت های شما بعد از بلیچینگ بیشتر باشد عمر سفیدی دندان شما بیشتر می شود.
در ساعت های اولیه بعد از بلیچینگ لثه های خود را با آب ولرم شست و شو دهید.تا خون رسانی به لثه ها بالا رود و از التهاب لثه ها  جلوگیری شود
مصرف سیگار باعث بازگشت بدرنگی های دندانی می شود.پیشنهاد می شود سیگار را ترک کنید و یا مصرف آن را کاهش دهید.
يك هفته پس از درمان، جهت ويزيت و بررسي به دندانپزشك مراجعه كنيد.
ممکن است بعد از چند روز حساسیت دندان ها بالا رود این امر طبیعی بوده و بعد از مدتی از بین خواهد رفت.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم
با تشکر مدیریت سایت دکتر مهری قاسمی

About the Author

ارسال پاسخ

2 + 13 =