لمینیت دندان

لمینیت دندان

لمینیت دندان

اصلاح طرح لبخند با استفاده از لامینیت دندان روشی است که می تواند معایب و مشکلات دندان را بر طرف نماید ، لامینیت دندان در مواردی که دندان دچار پوسیدگی و آسیب های جدی شده باشد مورد استفاده قرار می گیرد  و البته به طور کلی برای اصلاح بد رنگی ، بد فرمی و بهم ریختگی های دندانی کاربرد دارد .

لامینیت دندان که امروزه اصلاح طرح لبخند را در یک جلسه امکان پذیر نموده است از روش های درمانی برای از بین بردن مشکلات ظاهری دندان ها می باشد .

با توجه به نقش دندان در زیبایی چهره امروزه توجه زیادی به شکل دندان ها و نمایش دندان ها در حین لبخند می شود .ظاهر دندان ها  در زیبایی کلی فرد تاثیر به سزایی دارد و می توان با برطرف کردن عیب های دندانی تغییر زیادی را در چهره ایجاد کرد.راه های درمانی بسیاری در زمینه دندانپزشکی زیبایی توسط متخصصین دندان پزشکی صورت می گیرد که هرکدام با توجه به نقایص موجود در دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد.لمینیت یکی از روش هایی بوده که با هدف های مختلف درمانی و زیبایی به بیماران پیشنهاد می شود.بهتر است با لمینیت بیشتر آشنایی پیدا کنید و از نحوه انجام آن و همچنین مزایای آن اگاهی پیدا کنید تا بتوانید به درستی برای انجام این روش آگاهی لازم را داشته باشید.

لمینیت چیست؟

لمینیت لایه ایی همر نگ دندان بوده که در بسیاری از آسیب دیدگی های  دندانی و همچنین زیبا سازی دندان ها به کار برده می شود برای  رفع مشکلات دندانی مثل لکه های روی دندان،بد رنگی های دندانی،فاصله های بین دندانی لمینیت راه حل مناسبی بوده که می تواند ماندگاری بالایی برای بیماران داشته باشد.

انواع لمینیت دندان

لمینیت ها دارای انواع مختلفی هستند. لمینیت ها ی سرامیکی  روش غیر مستقیم بوده ولمینیت های کامپوزیتی روش مستقیم می باشد.

لمینیت سرامیکی:که به آنها پرسلن ونیر هم می گویند دارای یک پوسته نازک سرامیکی هستند که قطری به اندازه پنج یا شش میلیمتر دارد و به وسیله باندهای رزینی بر روی دندان ها چسبانده می شوند.همچنین لمینیت های سرامیک خود انواع مختلفی دارند لمینیت هایی که از فلدسپاتیک پرسلن ساخته شده اند و به صورت پودر گذاری در لابراتوار فرم داده می شود.لمینیت هایی به نام  High pressed ceramicوجود دارد که به صورتی پرسی فرم داده می شوند و همچنین دسته ایی از آنها که با  سیستم های CAD-CAMبه شکل ماشینی از بلوک های سرامیکی تراشیده می شوند.

لامینیت دندان

نحوه انجام لمینیت ها

پیش از گذاشتن لمینیت ها بر روی دندان از سلامت ها دندان  ها و لثه خود مطمئن شوید و سپس مراحل انجام لمینیت را آغاز کنید.در ابتدا دندان ها برای گذاشتن لمینیت ها به اندازه حدود نیم میلی متر پس از تزریق بی حسی تراش داده می شوند تا برای لمینیت ها فضای لازم به وجود بیاید .دندان ها با مواد شیمیایی مخصوصی تمیز می شوند تا لمینیت ها به خوبی روی دندان ها قرار بگیرند.سپس بعد از آماده سازی دندان ها کامپوزیت ها برای شکل دهی دندان به آرامی بروی دندان قرار می گیرد اما برای لمینیت های سرامیکی در ابتدا از دندان ها قالبی تهیه می شود و سپس از روی قالب ها در لابراتوار لمینیت های مناسب بیمار ساخته می شود.این نوع از لمینیت ها یک به یک بر روی دندان  گذاشته می شود. در نهایت بر روی دندان ها نور تابیده می شود تا به اندازه مورد نیاز سفت شوند.

موارد استفاده از لمینیت های سرامیکی

برطرف کردن فاصله های بین دندانی

از بین بردن بدرنگی های دندانی

دندان هایی که به سمت زبانی تمایل پیدا کرده اند.

برطرف کردن لکه های دندانی یا hypocalcification

دندان هایی که دچار شکستگی و یا لب پریده شده اند.

مزایا و معایب لمینیت های سرامیکی

این نوع از لمینیت ها سطح شیشه ایی داشته و رنگ پذیری پایینی دارند.

این نوع از لمینیت ها چون نور را از سطح باند شونده انعکاس می دهند باعث زیبایی چشمگیر و طبیعی دندان ها می شوند.

شباهت زیاد به دندان

هزینه این نوع از لمینیت ها بالا بوده است.

اگر لمینیت های سرامیکی دچار آسیب های شکستگی و یا ترک بشوند معمولا باید تعویض شوند.

در دندان هایی که دچار آسیبهای وسیع هستند این نوع لمینیت ها کاربردی نخواهند داشت.

لمینیت های کامپوزیتی

با مواد رنگ دندان یا کامپوزیت ها در طی یک یا دو جلسه در مطب دندان پزشکی بدفرمی ها و بدرنگی ها و دیگر عیب هی دندان از خفیف تا شدید اصلاح می شود.برای بیمارانی که دارای عادت های دندان قروچه هستند و همچنین بهداشت دندان خود را کمتر رعایت می کنند این نوع از سرامیک ها پیشنهاد می شود.

مزایا و معایب لایمنت های کامپوزیتی

در این نوع از لمینیت ها بعد از فرم دادن کامپوزیت ها می توان دوباره اصلاحات دیگر را در صورت به وجود آمدن مشکلی بر روی دندان ها انجام داد.

در گذاشتن لمینیت های کامپوزیتی دندان به مقدار کمی تراشیده می شود.

قیمت این نوع از لمینیت ها پایین بوده و انجام این روش برای بسیاری از افراد امکان پذیر است.

در کامپوزیت ها امکان تغییر رنگ بعد از مدتی وجود دارد.

مراقبت های بعد از لمینیت

پس از گذاشتن لمینیت های دندانی ممکن است دندان با خوردن مواد غذایی سرد و یا گرم احساس درد کند .اما این حالت به دلیل اقداماتی است که بر روی دندان شکل گرفته و بعد از مدتی از بین خواهد رفت.

رعایت نکات بهداشتی دهان و دندان بعد از انجام لمینیت  باید بیشتر از قبل شود و مسواک زدن و کشیدن  نخ دندان به هیچ عنوان فراموش  نشود.پیشنهاد می شود از مسواک هایی با پرز های سخت استفاده شود.

اگر قصد استفاده از دهان شویه را دارید پیش از آن با متخصص خود مشورت کنید زیرا برخی از دهان شویه ها ممکن است برای لمینیت ها مضر باشد.

اگر عادات دندان قروچه دارید به شدت خطری برای لمینیت ها محسوب می شود به این نکته دقت داشته باشید و یا پیش از انجام لمینیت در این باره با متخصص خود مشورت کنید.

مصرف چای و قهوه را محدود کنید.

ماندگاری لمینیت

لمینیت های دندانی معمولا بین پنج تا ده سال برای دندان ها ماندگاری دارند و بعد از گذشت این زمان با نظر متخصص باید عوض شوند .باید این نکته را بدانید که ماندگاری لمینیت ها کاملا بستگی به مراقبت های شما دارد.برخی از مواد غذایی موجب تغییر رنگ لمینیت ها می شود پس به برنامه غذایی خود توجه داشته باشید و همچنین نکشیدن سیگار و مصرف نکردن دخانیات عمر لمینیت ها را افزایش می دهد.در صورتی که لامنیت دندان های شما به درستی انجام گرفته  و نصب شده باشد احتمال جدا شدن آنها بسیار پایین بوده و رضایت مندی بیمار از این روش بیشتر خواهد شد.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر مهری قاسمی

دکتر مهری قاسمی جراح ایمپلنت

دندانپزشک زیبایی طراحی و ترمیم دندان به وسیله کامپیوتر

دارای گواهینامه ایمپلنت از فرانسه

گواهی نامه ارتودنسی از فرانسه

گواهی نامه زیبایی از آمریکا

About the Author

ارسال پاسخ

4 × 1 =